Ultimate X-men

Ultimate X-Men

Ultimate X-Men

Ultimate X-Men 65. kapağı, çizer Stuart Immonen.
Yayıncı Marvel Comics
Yayın şekli Aylık
Yayın başlangıcı Şubat 2001 - devam ediyor.
Ana Karakterler The X-Men:
Angel
Beast
Colossus
Cyclops
Dazzler
Iceman
Jean Grey
Nightcrawler
Rogue
Shadowcat
Storm
Wolverine
Charles Xavier
Yazar-Çizer Ekibi
Yazarlar Mark Millar (#1-12, 15-33)
Chuck Austen (#13-14)
Geoff Johns (#1/2)
Brian Michael Bendis (#34-45)
Brian K. Vaughan(#46-65, Annual #1)
Robert Kirkman (#66-?, Annual #2)
Çizerler Adam Kubert (#1-4, 7-8, 10-11, 15-17, 20-22, 25, 29 31-33)
Andy Kubert (#5-6, 50-53)
Tom Raney (#9, 66-68, 72-74, Annual #1)
Adam Kubert and Tom Derenick (#12)
Esad Ribic (#13-14)
Aaron Lopresti (#1/2)
Chris Bachalo (#18-19, Ultimate War #1-4)
Kaare Andrews (#23-24)
Ben and Ray Lai (#26)
David Finch (#27-28, 30, 34-45)
Brandon Peterson (#46-49)
Stuart Immonen (#54-57, 59-65)
Steve Dillon (#58 )
Ben Oliver (#69-71, 75-76, 78 )
Salvador Larroca (Annual #2)
Yanick Paquette (#77, 79-80)
Kreatörler Bill Jemas
Joe Quesada
Mark Millar
Adam Kubert

Bu sayfanın çevirisi: Ali Murat Pussane aittir.

Ultimate X-Men, Marvel Comics'in uzun yıllardır devam eden çizgi roman dizisi X-Men'in, yeniden gözden geçirilmiş modern bir versiyonudur..Bu seride vuku bulan olaylar, ana Marvel evreninden bağımsız olan Ultimate Marvel Evreni'nde geçmektedir..

Başroldeki kahramanlarımız, hepimizin de tahmin edebileceği gibi, sıradışı genlerinin hem her birine olağanüstü güçler ve özellikler kazandırdığı, hem de onları insanlığın geri kalanından ayırdığı süper-insan (mutant) grubu X-Men'dir.. Başlarında ise dünyanın en güçlü telepatı Profesör Charles Xavier bulunur.. Dizi çoğu zaman aksiyon ve macera yüklü ilerlese de, kimi zamanlar azınlık, ırkçılık, önyargı, hoşgörüsüzlük vs. gibi belli başlı sosyal sorunlara da gönderme yapabilmektedir..Hikâye, karakterler ve kurgu, orjinal X-Men dizisini takip eden okurların bir çoğuna tanıdık gelecektir..Buna rağmen, Ultimate X-Men'de, normal X-Men dizisinden farklı olarak, alternatif gelecekler, paralel boyutlar ya da dış uzayda geçen maceralar gibi doğaüstü ve mistik öğeler bulunmaz..Ayrıca X-Men ekibinin gizli kimlikleri yoktur, mutantlar ise toplumda azınlık muamelesi görüp horlanmaktadırlar..

Dizi, 2001 yılında senarist Mark Millar ve çizer Adam Kubert ile başladı.. Ağustos 2006 itibarı ile Robert Kirkman tarafından yazılıp, Tom Raney ve Ben Oliver ikilisi tarafından çizilmektedir..

Mark Millar (Şubat 2001 - Temmuz 2003)

Şubat 2001'deki ilk çıkışından bu yana Ultimate X-Men, bir kaç sayı geriden takip ettiği kardeş dergi Ultimate Spider-Man'in ardından Ultimate serisinin ikinci önemli dergisiydi..Ultimate olayının ardındaki isimler, Bill Jemas ve Joe Quesada, ilk önce senaryoları yazması için Brian Michael Bendis'e teklif götürdüler, ancak reddedildiler.. Marvel, bunun üzerine The Authority'deki performansıyla göz doldurmuş Mark Millar'la anlaştı..Millar'ı seçmelerindeki sebep, X-Men'e ilk X-Men filmi dışında tamamen yabancı olması, ve seriyi yeniden yaratmasını istemeleriydi.. X-Men'e sadece ilk filmden aşina olan Millar, takımı yeniden yarattı. Bunun sonucunda, Millar'ın yarattığı orijinal X-Men takımı, Profesör X, Cyclops, Jean Grey, Storm, Beast, Colossus ve Iceman'den oluştu. Beast ve Colossus harici ekibin diğer üyeleri, ayrıca ilk X-Men filminde de yer almışlardı.

The Tomorrow People (#1-6)
Millar'ın ilk macerası, "Tomorrow People" (Yarının İnsanları, Arka Bahçe Yayıncılık, 2002) serinin 1. ve 6. sayılarında yayınlandı..Bu macerada, Magneno'nun liderliğindeki Mutant Kardeşliği, Magneto'nun insanlığa bakış açısı ve mutant avcısı Sentinel'ler yeniden işlendi..

Return to Weapon X (#7-12)
İkinci macera "Return To Weapon X" (Weapon X'e Dönüş, Arka Bahçe Yayıncılık, 2003), X-Men ekibinin Weapon X adlı gizli bir hükümet programınca kaçırılmasını ve en sonunda Nick Fury tarafından kurtarılmasını içeriyordu..Millar bu macerayı yazarken, ciddi bir böbrek rahatsızlığı geçiriyordu ve ağrıları, karakterlerine yansıdı..Nitekim macerada ekibin üyeleri türlü işkencelere maruz kalmışlardır..

You Always Remember Your First Love (#13-14)
Chuck Austen tarafından tasarlanan üçüncü macera, "You Always Remember Your First Love" (İlk Aşkını Hep Anımsarsın, Arka Bahçe Yayıncılık, 2003) Ultimate Evreni'nin Gambit'inin takdim edildiği macera oldu..

World Tour (#15-20)
Arkasından gelen "World Tour" (Dünya Turu, Arka Bahçe Yayıncılık, 2004), X-Men ekibinin, Dr. Moira McTaggert ve Profesör X'in öldürmeye eğilimli oğlu David'le (Proteus) mücadelesini anlatıyordu..Bu macerada dikkat çeken önemli bir nokta, Colossus'un dipte mahsur kalmış bir denizaltı gemisini kurtarmasıdır..Bu husus, gerçek hayattaki Kursk denizaltı faciasına bir gönderme sayılabilir..

Hellfire and Brimstone (#21-25)
"Hellfire And Brimstone", taptıkları Pagan dininin tanrıçası Phoenix'in, X-Men üyesi Jean Grey'de vücut bulduğunu düşünen soylular kulübü Hellfire Club'ı bizlere tanıttı..

Return of the King (#26-33)
"Return of the King" de (#26-33) X-Men, Kardeşlik'le tekrar karşı karşıya geldi..Bu macerada Mageto'nun geçmişi anlatıldı..Ultimate Evreni'nde, Millar onu, Yahudi soykırımından sağ kurtulan bir yetim olarak değil de, Bush ailesiyle de bağlantısı olan, zengin bir petrol kralının zengin oğlu olarak düşlemişti..Ayrıca onun insanlık karşıtı ırkçı yanını özellikle vurguladı.."Return of the King"in 7. bölümünde Millar, ilk X-Men filmindeki Xavier ve Magneto'nun meşhur plastik hücredeki diyaloğundan esinlendi..Bu macera ayrıca Millar ve Kubert ikilisinin son çalışması oldu..

Millar döneminde genel olarak keskin, sert ve aksiyon yüklü bir hava hakimdir..X-Men üyeleri arasındaki ilişki daha kırılgan, ayrıca aralarındaki ahlaki ve etik değerler de daha az değerlidir..Örneğin, "Return of the King"de Wolverine, Cyclops'u Jean'in aşkından kıskandığı için öldürmeye çalışmıştır..Millar, bi röportajında, "Burada Cartoon Network'le değil, Buffy'le rekabet ediyoruz.. (...) Süper kahraman çizgi romanları yetişkinler için değildir elbette, ancak beş yaşındakiler için de yazılıp çizilmemelidirler..Dip not olarak, Millar Colossus'un muhtemel eşcinselliğini de üstü kapalı bir biçimde ima etmiştir..Millar, Ultimate X-Men'i şekillendirip, dizinin, X-Treme X-Men, Uncanny X-Men ve New X-Men gibi serilerin yanında çok satanlar listesine girmesinde baş rol oynadı..

Brian Michael Bendis (Ağutos 2003 - Temmuz 2004)

Millar'ın ardından, görevi bir yıllığına Ultimate Spider-Man'in yazarı Brian Michael Bendis devraldı..Bendis göreve geldiğinde, zamanını karakterler ve karakter ağırlıklı öyküler üzerinde yoğunlaşarak değerlendireceğini belirtmişti (özellikle daha evvel Cyclops'u öldürme girişiminde bulunan Wolverine üzerine)..

İlk işi Blockbuster (#34-39), Spider-Man ve Wolverine'i aynı öyküde buluşturan ve Bendis'in aynı zamanlarda üzerinde çalıştığı Daredevil'in de gözüktüğü bir "crossover" çalışmasıydı..Öykü, Wolverine'in Weapon X tarafından yakalanması ve Wolverine'in geçmiş hatalarını telafi etmek istemesi üzerine kuruluydu..

Hemen arkasından gelen New Mutants (#40-45), karakter gelişimlerinin devam ettiği, ve ekibe yeni üyelerin katıldığı bir öykü oldu..Bu üyeler, kanatlı Angel, Cyclops'un kardeşi Havok, zihin etkileme gücüne sahip Karma, organik kristale dönüşebilen barışçı öğretmen Emma Frost, ve lazer vari ışık ışınları üretebilen Dazzler..

Bendis'in döneminde bilindik süper kötülerin yokluğu dikkat çekerken, Beast'in ölümü tepki topladı..Beast ayrıca Ultimate evreninde ölen ilk X-Men üyesi oldu..


Brian K. Vaughan (Ağustos 2004 - Şubat 2006)


Üçincü Ultimate X-Men senaristi olan Vaughan, VERTİGO'daki Y: The Last Man'deki işleriyle dikkat çekti..Vaughan döneminde dikkat çeken ilk husus, Wolverine'in diğer maceralara göre daha arka planda oluşu, onun yerine diğer ekip üyelerinin öne çıkmasıydı..

"The Tempest" (#46-49) adlı macerada, hipnotik güçleri olan mutant katili "Mr. Sinister"ı okuyucunun karşısına çıkardı..Okuyucu, "Cry Wolf"ta(#50-53), suçlu mutant ikizler "Fenris", "The Most Dangerous Game"de(#54-57) "Mojo" ve "Longshot"la tanıştı..Dikkate değer bir diğer nokta, Mojo ve Longshot'un uzaylı kökenli olmaması, ve gerçek isimlerinin "Mojo Adams" ile "Arthur Centino" olmasıdır..Aslında bu iki isimde yazar Ann Nocenti ve çizer Art Adams'ın isim anagramlarından başka bir şey değildir..Diğer öyküler "Professor X"( #58 ) ve "Shock and Wave"(#59-60), Profesör Xavier ve Wolverine benzer pençeleri olan ve tıpkı onun gibi iyileşme yeteneği olan "Deathstrike" üzerine yoğunlaşmıştır.."Magnetic North"(#61-65) adlı öyküde ise Emma Frost'un mutant ekibi ve Magneto yeniden ortaya çıkmışlardır. Dip not olarak, Vaughan döneminde, Colossus'un eşcinselliği ayyuka çıkmıştır.


Robert Kirkman (Mart 2006 - )

Kirkman göreve ilk geldiğinde, evvela Ultimate evreni ve ana Marvel evreni arasındaki farklara sadık kalacağına ve aradaki çizgiyi bozmayacağına söz verdi..

İlk öyküsü "Date Night"ta( #66-68 ), Shi'ar toplumunun "Majestrix"i Lilandra'yı okurla buluşturdu..Hemen arkasından gelen "Phoenix"(#69-71),tanrıça Phoenix'in Jean Grey'de vücut bulduğuna Lilandra'nın da inanmasını ve buna bağlı olaylar zincirini sundu..Bu macerada ayrıca gerçekliği değiştirebilen Elliott Boggs'da tanıtıldı..Elliot ya da diğer adıyla "The Magician", "Magical"(#72-74) adlı macerada da baş rol oynadı..

Kirkman ayrıca "Ultimate X-Men Annual#2"ye de imza attı..Bu sayıda, Nightcrawler'ın ekiple kavga ettikten sonra yatıştırılması ve Dazzler'ın ekipten ayrılması işlendi..Arkasından gelen macera "Cable"da ise Cable'ın Profesör X'i öldürme çabasını okuduk..
 

Karakterler - (hazırlanıyor)

 Ultimate X-Men #10 kapağı, çizer Adam Kubert.

Professor X, telepath and telekinetik Charles Xavier
Angel, Warren Worthington III, is a handsome, shy, winged mutant.
Beast
, Henry "Hank" McCoy
Colossus, Piotr "Peter" Rasputin,
Cyclops
, Scott Summers,
Dazzler
, Allison "Ali" Blaire
Iceman, Robert "Bobby" Drake
Marvel Girl
, Jean Grey
Nightcrawler, Kurt Wagner,
Rogue
, Marian
Shadowcat, Kitty Pryde
Storm, Ororo Munroe
Wolverine, James "Logan" Howlett
Syndicate, Luke ve Matthew adlı ikiz mutantlara verilen isim. 

Ultimate X-men Ciltleri

Cilt Adı Türkiye Sayıları
Ultimate X-Men: Ultimate Collection Book 1
 
Ultimate X-Men #1-12 & #1/2
Ultimate X-Men Vol. 1: The Tomorrow People Yarının insanları Ultimate X-Men #1-6
Ultimate X-Men Vol. 2: Return To Weapon X Weapon X'e Dönüş Ultimate X-Men #7-12
Ultimate X-Men Vol. 3: World Tour Dünya Turu Ultimate X-Men #13-20
Ultimate X-Men Vol. 4: Hellfire & Brimstone

Yayınlanmadı

Ultimate X-Men #21-25
Ultimate X-Men Vol. 5: Ultimate War

Yayınlanmadı

Ultimate War #1-4
Ultimate X-Men Vol. 6: Return Of The King Yayınlanmadı Ultimate X-Men #26-33
Ultimate X-Men Vol. 7: Blockbuster Yayınlanmadı Ultimate X-Men #34-39
Ultimate X-Men Vol. 8: New Mutants Yayınlanmadı Ultimate X-Men #40-45
Ultimate X-Men Vol. 9: The Tempest Yayınlanmadı cUltimate X-Men #46-49
Ultimate X-Men Vol. 10: Cry Wolf Yayınlanmadı Ultimate X-Men #50-53
Ultimate X-Men Vol. 11: The Most Dangerous Game Yayınlanmadı Ultimate X-Men #54-57
Ultimate X-Men Vol. 12: Hard Lessons Yayınlanmadı Ultimate X-Men #58-60 & Annual #1
Ultimate X-Men Vol. 13: Magnetic North Yayınlanmadı Ultimate X-Men #61-65
Ultimate X-Men Vol. 14: Phoenix? Yayınlanmadı Ultimate X-Men #66-71
Ultimate X-Men Vol. 15: Magical Yayınlanmadı Ultimate X-Men #72-74 & Annual #2
Ultimate X-Men Vol. 16: Cable Yayınlanmadı Ultimate X-Men #75-80
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it