Mister No - Giriş
"Resimli roman okurlarının kendileriyle en çok özdeşleştirdikleri kahramanlardan biridir Mister No. Sevenlerinin bu fırlama pilota bu kadar bağlanmalarının sırrı bundan ibarettir.
Olmasa da cebinde hiç paran boşver aldırma,
hayat ne kadar güzel, hoş
Haydi durma sevgiline koş!
"

Evet, Jerry Drake'in yani nâm-ı diğer Mister No'nun, hepimize aşina bu şarkısı, onun yaşam felsefesini apaçık koyar. Mister No; dostluk dürüstlük, fedakarlık gibi erdemlerin rehberliğinde çıktığı her macerasında, insan olmanın olmazsa olmaz koşulları: çaresizlik, zayıflık ve basit zevklere düşkünlüğü de yanına katıp elbette bizi düşlerimizin kıyısındaki zamanlara ve yerlere götürür.
İtalya'da 1975 Haziran ayında ilk serüveni yayımlanan Mister No, başlangıçta mini bir dizi olarak düşünülmüştü. Nolitta takma adını kullanan Sergio Bonelli ve Galliano Ferri ikilisinin yarattığı bu karakter, o kadar ilgi görmiş ki sürekli yayın haline gelmesi kaçınılmaz olmuş. Ferri'nin Mister No tipini takın arkadaşı Roberto Diso'nun fiziğinden esinlenerek yarattığı söylenir. Roberto Diso sonradan bayrağı Ferri'den almış ve zamanla Diso ismi Mister No ile özleşmiştir. Ferri sadece ilk sayıyı çizmekle yetinmiş, ancak 115. sayıya kadar kapak ressamı olarak kalmıştır.

Mister No, İtalyan çizgi romanında bir dönüm noktasıdır. Ona Bu sıfatı kazandıran en önemli özellikleri; Western olmayan ilk Bonelli karakteri olması ve bir nevi etten kemikten süper kahraman olan Tex ve Zagor'un aksine fiziksel ve ruhsal olarak incinebilen normal bir insan olmasıdır.

Batuhan Cantürk

Serseri Pilot 'nun dünyasına girmek için tıklayınız!

Mister No sayfasının hazırlanmasında katkılarından dolayı; Batuhan Cantürk ve
Sergio Bonelli sitesinden çevirileri için Müge B., Cihan Çelikle ile Berk (Zpaydrmen)' teşekkür ederiz.
Sergio Bonelli Editore © Karakter   Resimli Roman © İçerik 2002 - 2008
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it