Benim Adım Julia

 

Julia Kendall, New York’a bir saat mesafedeki Garden City’de (Bahçe Şehir) yaşamakta ve orada çalışmaktadır.

Kendisi bir kriminologdur. Otuz yaşın biraz üzerindedir. Koyu renkli saçları kısa, iri gözleri ise anlamlıdır. Basmakalıp bir top modelden çok daha farklıdır. Doğal bir zarâfeti, Audrey Hepburn havasını andıran ince endâmı vardır. Klasik bir güzelliği bulunmamasına rağmen, simâsı onu kesinlikle cazip kılmaktadır. Sadece hafif makyaj yapar ve şık giysiler yerine günlük elbiseleri (öncelikle ceket pantolon takımlarını ve bluzu) tercih eder. Eğer iş icabı daha şık olması gerekiyorsa, çekici birkaç giysisi de bulunmaktadır.

Garden City’nin dışında, yirminci yüzyılın başlarından kalma bir evde yaşamaktadır. Julia'nın hobileri 1940’lı yılların sineması ve müziktir.İnsan ilişkileri ve hayata bakış açısıyla son derece modern bir kadındır. Yakın zamanda, birkaç kısa fakat çok duygusal aşk macerası yaşamıştır. Bu durum, doğal olarak, uzun süreli birlikteliklerden soğumasına sebep olmuştur. Cinselliğin, bir ilişkinin amacı değil tamamlayıcısı olduğuna inanmaktadır.


Deri döşeme kaplaması bulunan, 1967 model, beyaz bir Morgan 4/4 bianca’sı vardır. Bu, onun sıra dışı kişiliğinin bir özelliği değildir. Otomobili, profesyonel hizmetlerinin karşılığında bir ödeme olarak kabul etmek zorunda kalmıştır.

İki farklı işte çalışmaktadır. İlk işi, öğrencileriyle karşılıklı saygı ve güven ilişkisi kurabildiği yerel bir üniversitede eğitmenliktir.

Kriminoloji, psikolojiyi, sosyolojiyi, psikanalizi, kanunları ve benzerlerini temel alan, disiplinler arası bir bilim dalıdır. Diğer bir deyişle, basit dille açıklanması gereken karmaşık bir konudur. Ve onun dersleri o derece sade ve akıcıdır ki, konuya yeni giriş yapan biri bile kolayca anlayabilir. İkinci işi ise, kurumlar ve şahıslar için profesyonel danışmanlıktır. Fakat çoğunlukla, yerel mahkemeler için görüş bildirmekte ve polis teşkilatıyla işbirliği yapmaktadır.

Julia'nın araştırmaları sadece onun bilimsel geçmişine dayanmaz; aynı zamanda şaşırtıcı yeteneklerine, çözmeye çalıştığı cinayeti işleyen suçluyla kurmaya çalıştığı duygusal bağ için gerekli olan altıncı hissine ve kişisel içgüdülerine dayanır. Böylece, suçlunun bir sonraki davranışını tahmin edebilir veya onu suç işlemeye teşvik eden nedenleri ortaya çıkarabilir. Kriminal psikopatoloji, cinselliğe dayalı ve uyuşturucuya bağımlı genç suçlular, vahşice işlenmiş cinayetler, seri katillerin profil tahlili ve gençlerin işlediği suçlar en çok ilgisini çeken olaylardır. Tabii ki hedefi, suçluların adalet karşısına çıkarılmasıdır fakat onun asıl ilgilendiği konu, kişiyi suç işlemeye yönelten eğilimlerin altında yatan gerçek nedenleri anlayabilmek (suçluyu haklı çıkarmak değil, onu anlayabilmek), bu konuyu çözebilmektir.
Eğer gerçekten böyle bir kategori bulunsaydı, onun mesleği “Ruhun Araştırmacısı” şeklinde tanımlanabilirdi. Julia’nın hikayelerinde kimi zaman, birinci tekil şahıs anlatımı kullanılmaktadır. California tarzı yazım geleneği olan bu bölümler sayesinde baş kahramanın aklına nüfuz eder, bir günlükten ziyade onun düşüncelerini okuyabilme imkanı buluruz. Böylece olayları doğrudan onun gözüyle, canlı bir biçimde görebiliriz.

 

Sergio Bonelli Editore’nin orijinal sitesindeki Julia köşesinden Oğuz Özteker tarafından çevrilmiştir.  Sayfa © Resimli Roman 2005
Copyright © 1999, 2005 - Tüm hakları saklıdır. RESİMLİ ROMAN